تبلیغات
وبلاگ ورودی های 86 دانشگاه صنعت نفت آبادان


سلام به تمامی دوستان و هم دانشکده ای های عزیز !
چند روز پیش که داشتم می رفتم کلاس یه اطلاعیه نظرم رو به خودش جلب کرد . یه اطلاعیه که بسیار هم بزرگ نوشته بود و روی دیوار ، درست در مسیر ورود به کلاس های ساختمان مهندسی نصب شده بود و بالاش نوشته شده شده بود : « اساتید راهنمای دانشجویان به تفکیک رشته و سال ورود »
ظاهراً که مسئولین محترم خیلی دوست داشتن این اقدامشون تو چشم باشه و دوست داشتن همه بدونن که چه کار مهمی انجام شده ! آخه شوخی نیست که ، استاد راهنما اونم تو دانشکده نفت آبادان …
خب قاعدتاً من هم باید خوشحال می شدم دیگه نه ؟ مگه بده آدم استاد راهنما داشته باشه ؟ اما یه نگاهی که به اطلاعیه انداختم …

لطفاً ادامه مطلب را مشاهده نمایید .

در ابتدا دعوت می کنم تا اگه این اطلاعیه رو ندیدین عکس زیر رو مشاهده کنید و اسامی این اساتید رو ببینید .

 

ait86

 

یادم میاد یه بار با دوستم که توی یه دانشگاه دیگه درس می خونه صحبت می کردم که بحث رسید به انتخاب واحد و مشکلات اون و اونجا بود که برای اولین بار فهمیدم اون کسی که من همیشه فکر می کردم جاش تو دانشکده ما خالیه و دانشجو بهش نیاز داره همون فردیه که توی دانشگاه های دیگه ازش به عنوان استاد راهنما یاد می شه !
از اون موقع دنبال این بفهمم استاد راهنمای من کیه .
جالب بود ! چیزی به نام استاد راهنما در دانشکده ما اصلاً تعریف نشده بود ! توی سایت که می رفتی یا وقتی واست کارنامه صادر می شد جلوی اسم استاد راهنما نوشته بود : نا مشخص ... جداً خنده دار بود ! نه واسه من که واسه هرکسی که تعریف می کردم . اما چکار می شد کرد ؟ خب هیچی دیگه ! قاعدتاً ما واسه حل مشکلات کوچیک هم صدامون به جایی نمی رسه ( شاید هم صدامون برسه اما ... ) چه برسه به مشکلاتی که مربوط به سیستم اداری دانشکده است !
زمان گذشت تا این که رییس دانشکده عوض شد و بعد از گذشت حدود یک ترم ایشون به کمبود چنین نیرویی در دانشکده پی بردن و در جهت حل این مشکل با اقدامی فداکارانه خود مسئولیت استاد راهنمای رشته بازرسی 86 را به عهده گرفتن اما همچنان نام استاد راهنما برای سایر رشته ها این بود : نامشخص ...
تا امروز که پس از مدت ها و شاید سال ها بالاخره پس از پیگیری های مجدانه و طاقت فرسای مسئولین ذی ربط جایگاهی برای استاد راهنما تعریف شد و دانشجویان از این پس می تونن از این نعمت استفاده لازم رو ببرن که جا داره همین جا از زحمات مسئولین گرانقدر تشکر کنیم و به این عزیزان خسته نباشید بگیم که بعد از این همه مدت از حقوق دانشجویان دفاع کردند و نگذاشتند که حقوق ما پایمال شود  ...
واقعاً جای تاسف داره ! ما داریم جایی درس می خونیم که هنوز در سیستم اولیه اداری اون مشکلات اساسی وجود داره و حتی نمی شه به اون اسم دانشکده رو اطلاق کرد نه به خاطر اینکه کوچیکه و نه به خاطر این که دورافتادست شاید چون نمی خوان که بشه و شاید که نمی ذارن بشه !
نمی دونم شاید هم چون ما حقوقمون رو نمی دونیم به این روز دچار شدیم . وقتی ما نمی دونیم که مثلاً باید استاد راهنما داشته باشیم و نداریم ، آیا باید انتظار اوضاعی بهتر از این را داشت ؟ استاد راهنما حق ما بود نه تقاضای معقول و یا غیر معقول ما ، و ما انتظار داریم حقمان را به ما بدهند ؟
همین حالا هم که اسامی اساتید راهنما اعلام شده یه علامت سوال بزرگ تو ذهن بعضی ها درست شده : حالا این استاد راهنما یعنی چی ؟ چی کار می خواد بکنه ؟ و من دیدم که این سوالات رو بچه ها از هم می پرسیدند و تقریباً جواب کاملی برای این سوال وجود نداشت شاید نهایت جواب این بود : تو برنامه ریزی تحصیلی و انتخاب واحد و کارآموزی کمک می کنه ...
اصولاً وقتی به من دانشجو گفته می شه فلانی استاد راهنمای شماست باید بدونم که من چه چیزی باید از این فرد تقاضا کنم یا نه ؟ باید بدونم در چه مواردی می تونه منو راهنمایی کنه یا نه ؟ اصلاً من باید بدونم این آقا چه وظایفی داره یا نه ؟؟ آخه همین که بیان بزنن تو برد که فلانی شد استاد راهنمای شما که نمی شه ! ! منطقی نیست که ! این نظر من بود پس رفتم دنبال این که بفهمم اصلاً وظایف این استاد راهنما چیه .
اول رفتم سراغ سایت دانشگاه تا ببینم چیزی پیدا می کنم یا نه ... خب جواب سوال که از قبل مشخص بود فقط می خواستم مطمئن بشم تا بعداً حرفی توش نباشه ! البته در اینجا نمی شه از احوالات سایت دانشگاه صحبت کرد در باره این مطلب در آینده ای نه چندان دور مفصل صحبت خواهیم کرد اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که وقتی سایت رو سرچ کردم اصلاً عبارت "شرح وظایف " در کل سایت یافت نشد ! که به نوبه خودش جالب بود ... به ناچار رفتم سراغ سایت بقیه دانشگاه ها .
نتایج جالب توجه بود ، سایت دانشگاه آزاد های دورترین نقاط ایران شرح وظایف مسئولین خودشون رو نوشته بودند اما سایت دانشکده و حتی دانشگاه فاقد چنین چیزی بود . آیا جواب منطقی برای این مسئله وجود دارد ؟ یا بهتر بگیم آیا بیشتر از یک جواب وجود داره  ؟ از این نکته که بگذریم باید دید اصلاً برای استاد راهنما در دانشکده ما وظایفی تعریف شده ؟ ایا این وظایف مدون و تایید شده بصورت آیین نامه موجود هست ؟ یا این که مشکل از جای دیگه ای هست ...
از میان نتایج بدست آمده آیین نامه استاد راهنما مربوط به دانشگاه علوم پزشکی را در زیر می آوریم تا اگر مایل به مطالعه آن باشید حداقل پیش زمینه ای مربوط به وظاایف استاد راهنما کسب کنید . سایر نتایج هم با جستجویی ساده در اینترنت قابل دسترسی هستند .

می توانید این آیین نامه را اینجا مشاهده کنید .                 

http://ait86.mihanblog.com/extrapage/aeenname

 

فکر می کنم با خوندن مطلب فوق حداقل یه ذهنیت کلی نسبت به استاد راهنما پیدا کرده باشید . به امید آن که به زودی و در صورت وجود آیین نامه و شرح وظایف استاد راهنما در دانشکده خودمون در دسترس ما قرار بگیره .
مطمئناً استاد راهنما باید در برابر برخی از مسایل پاسخگو باشه و باید حداقل وظایفی که ما میدونیم رو انجام بده و مشکلاتی از ما حل کنه و در نهایت باید گزارش کاری از عملکردش ارائه بده نه اینکه با وجود این اساتید راهنما اوضاع و مشکلات ما هیچ تغییری نکند که اگر این اتفاق افتاد بدونید که یه جای کار داره می لنگه !
در مورد انتخاب این افراد به عنوان استاد راهنما هم قضاوت باشد به عهده شما فقط نمی دانم از چه ملاکی برای انتخاب این عزیزان به این سمت استفاده شده . آیا سابقه کاری مطرح بوده ؟ تعهد به مسئولیت ملاک بوده ؟ تخصص در رشته مطرح بوده ؟ که به طور مثال مهندس قاسمی به عنوان استاد راهنمای رشته اکتشاف ! ، مهندس میریان به عنوان استاد راهنمای رشته ایمنی ! مهندس مداحی به عنوان استاد راهنمای رشته بازرسی و یا مهندس سلطانی که عهده دار مسئولیت های مختلفی هستند به عنوان استاد راهنمای دو ورودی از رشته بازرسی انتخاب شده اند ! واقعاً این انتصابات جای تامل داره .
و امیدواریم که این پست همانند خیلی از پست های دیگر که در سالهای گذشته شاهد آن بودیم تنها ، جایگاه و مقامی نباشد که برخی مسئولین به خاطر وجودش حقوق های بالایی دریافت کنند و کار به جایی پیش نرود هرچند که می دانیم امیدوار بودن کافی نیست و دردی را درمان نخواهد کرد .
موفق و پیروز باشید .
[ پنجشنبه 10 اردیبهشت 1388 ] [ 11:11 ق.ظ ] [ تمام بچه های 86 ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به تمام بچه های
با صفای ورودی 86 دانشکده نفت آبادانه.
توی این وبلاگ هر موردی که مربوط
به 86 ای ها باشه یا دوست داشته باشیم که باشه یا هر چیزی که ما بچه های 86 دلمون بخواد ثبت می شه.
دوستان عزیز! هر کمکی از دستمان ساخته باشد دریغ نخواهیم کرد اما امکان ارسال جزوه درسی وجود ندارد.
استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد .
آمار بازدید
?