تبلیغات
وبلاگ ورودی های 86 دانشگاه صنعت نفت آبادان


سلام
بالاخره نتایج کنکور 89 هم اومد !
 یاد سال 86 افتادم که ما هم توی یه چنین موقعیتی قرار گرفتیم . توی اون زمان سخت ما انتخابی کردیم که اگر الان به همون موقع برگردیم شاید بعضی از ما دیگه چنین انتخابی نکنیم ! نمی گم همه این حس رو دارند ولی مطمئنم افرادی با این دید هم وجود دارند . وقتی با این افراد برخورد می کنیم اکثر اونا دلیل نارضایتی خودشونو این جور بیان می کنند که ما در زمان انتخاب این دانشگاه از شرایط آن خبری نداشتیم و اطلاعاتی که در اختیار ما بود کاملاً متفاوت با وضعیت موجود دانشکده بود . راستش توی اون زمان تنها منبعی که ما بهش دسترسی داشتیم سایت دانشگاه بود و توضیحاتی که در دفترچه کنکور نوشته شده بود . ولی شاید الان بعضی از ما که دوباره اونا رو می خونیم با یه لبخند افکار خود را در زمان انتخاب مرور کرده و با شرایط فعلی مقایسه کنیم . بعضی اوقات به این مسئله فکر می کنم که اگر منبعی وجود داشت که در زمان انتخاب رشته ما و یا ورودی های 87 اطلاعات کافی و لازم را در اختیار ما قرار می داد چنددرصد از این ترکیب دانشجویان فعلی ثابت می ماند .
وبلاگ دانشجویان ورودی 86 دانشکده نفت آبادان به منظور جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی که هر ساله تکرار می شد و نهایتاً به ضرر دانشجویانی می شد که بدون شناخت کافی به دانشکده نفت آبادان راه پیدا می کردند و سپس از انتخاب خود پشیمان می شدند ، وظیفه خود می داند تا امسال برای دانشجویانی که قصد ورود به دانشکده نفت آبادان را دارند ، توضیحاتی را در این حد که این عزیزان از دانشکده نفت آبادان شناختی کلی داشته باشند به آنان ارائه دهد.
لازم به ذکر است که این اطلاعات در چند قسمت مجزا ارایه می شود و بر روی وبلاگ ورودی های 86 دانشکده نفت آبادان قابل دسترسی است .

برای شروع ابتدا اجازه دهید که کمی درباره دانشگاه صنعت نفت صحبت کنیم . در ابتدا این مقدمه که از سایت دانشگاه گرفته شده است را مطالعه بفرمایید .
"با توجه به اهمیت صیانت منابع عظیم نفت و گاز در كشور، تربیت نیروی انسانی متخصص جهت توسعه و بهره‌برداری بهینه از این منابع در زمره اولویت‌ها و اهداف راهبردی وزارت نفت قرار دارد. جهت نیل به این هدف، دانشگاه صنعت نفت مأموریت دارد تا با بسیج تمامی امكانات در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری، این نیاز مهم را برآورده سازد. لذا دانشگاه صنعت نفت علاوه بر ارائه دوره‌های تخصصی در مقاطع مختلف، با یجاد زمینه همكاری با دانشگاه‌های داخل و خارج از كشور، به این امر مهم اهتمام ورزیده گام‌های اساسی برداشته است "
در مجموع دانشگاه صنعت نفت دارای چهار دانشکده در شهر های تهران ، آبادان ، اهواز و محمودآباد می باشد و مجموعاً 12 رشته در این دانشگاه تدریس می شود که به تفکیک دانشکده عبارتند از :

دانشکده نفت اهواز :

مهندسی شیمی ( صنایع گاز ) 
مهندسی شیمی ( انتقال و فرآوری گاز ) 
مهندسی استخراج نفت ( حفاری )
مهندسی نفت ( مخازن نفت )
مهندسی نفت ( بهره برداری از منابع نفت)

 

دانشکده نفت آبادان :

مهندسی نفت - گرایش اكتشاف
مهندسی ایمنی - گرایش بازرسی فنی 
مهندسی ایمنی - گرایش حفاظت فنی
مهندسی شیمی – گرایش آتش

 

دانشکده نفت تهران :


حسابداری
مهندسی ابزار دقیق و اتوماسیون
اقتصاد انرژی (مدیریت اقتصاد نفت)


(این اطلاعات از سایت دانشگاه اقتباس شده و از اینکه در سایر دانشکده ها کامل هستند یا نه مطمئن نیستیم ، رجوع کنید به دفترچه کنکور)

دانشکده نفت آبادان :
قدیمی ترین دانشکده و در اصل پایه و اساس شکل گیری دانشگاهه صنعت نفت بوده که در سال 1318 تشکیل شده و یکی از قدیمی ترین دانشکده ها در کشور می باشد . در گذشته نام  AITیا Abadan  Institute of Technology به آن اطلاق شده و دارای اعنباری بین المللی بود . در کل دانشکده نفت ابادان دارای سابقه ای بسیار درخشان بوده اما پس از جنگ تحمیلی شرایط دانشکده تغییر کرد و به صورت فعلی درآمد که می توان گفت حداقل از اعتبار بین المللی خبری نیست !
همانطور که دانشکده نفت آبادان در طول جنگ به شرایطی متفاوت دچار شد ، شهر آبادان نیز در طول جنگ دچار تخریب هایی شد که هنوز هم می توان آنها را در سطح شهر مشاهده کرد اما بطور کلی در حال حاضر آبادان دارای شرایط مناسبی نمی باشد که در انتخاب رشته باید به این نکته هم دقت کافی داشت البته ممکن است انتخاب دانشگاه نسبت به شهر برای افرادی اولویت داشته باشد . به هر حال در رابطه با شهر آبادان نیز در قسمت های بعد صحبت خواهیم کرد .
دانشکده نفت آبادان دانشکده ای کم جمعیت می باشد که این مطلب دارای معایب و محاسنی می باشد که در جای خود مختصراً توضیح داده خواهد شد . در رابطه با مسایل رفاهی شامل خوابگاه ها ، غذا و ... و همچنین مواردی که در دفتر چه کنکور ذکر شده نیز مسایلی مطرح خواهد شد .
به جز موارد فوق در رابطه با تعهد کاری ، وضعیت ظاهری دانشکده ، نقش زبان در دانشکده ، جو موجود در دانشکده و ... مسایلی را در آینده ای نزدیک مطرح خواهیم کرد و به بیان واقعیات خواهیم پرداخت . البته بیان این مسایل تنها در حدی خواهد بود که برای شناخت کلی دانشکده جهت ورود لازم باشد و نه بیشتر ! احتمالاً در قسمت بعد ، در رابطه با معرفی اجمالی چهار رشته موجود خواهیم  پرداخت ...
امیدواریم این عمل ما در جهت کمک به دوستانی که تمایل به انتخاب دانشکده نفت ابادان به عنوان محل ادامه تحصیل خود دارند مفید واقع شود .

در دانشکده نفت آبادان چهار رشته وجود دارد :

1 – مهندسی نفت – گرایش اکتشاف
همانطور که از نام این رشته مشخص است مباحثی در این رشته مطرح می شود که مربوط به اکتشاف نفت می شود و آنقدر شناخته شده است که نیازی به توضیح بیشتری نداشته باشد و با کمی جستجو می توان به سادگی اطلاعات بیشتری بدست آورد .
تنها نکته قابل ذکر اشاره به برخی واحدهای ان است : کانی شناسی ، سنگ شناسی ، زمین شناسی و ... که اگر به این مباحث علاقه ای ندارید بهتر است سراغ آن نیایید .

2 – مهندسی ایمنی - گرایش بازرسی فنی  (مهندسی بازرسی)
این رشته نیز نسبتآ در صنعت شناخته شده است و امروزه در صنایع مختلف نیاز به بازرس فنی کاملاً روشن است . جایگاهی که این رشته در صنعت دارد و همچنین ضرورت آن واضح و مبرهن است .

3 – مهندسی ایمنی – گرایش حفاظت فنی  (مهندسی ایمنی - مهندسی HSE)
این رشته به سه مقوله H: health   و  S: safe  و  E: environment می پردازد که عبارتند از : سلامتی ، ایمنی و محیط زیست که در گذشته با رشته بازرسی یک رشته بود و بعدها به لحاظ اهمیت آن و وقوع حوادث جدا گردید . لازم به ذکر است این رشته از رشته های جدید و نسبتاً ناشناخته است .

4 – مهندسی شیمی – گرایش آتش (مهندسی آتش)
این رشته رشته ای بسیار نو و شناخته نشده در صنعت است که اولین فارغ التحصیلان آن در سال 1388 فارغ التحصیل خواهند شد .اما چیزی که کاملاً روشن است این است که این رشته مطمئناً بنا به نیاز صنعت ایجاد گردیده .

لازم به ذکر است این معرفی تنها در حدی است که یک پیش زمینه برای داوطلبان فراهم شود و به هیچ وجه معرفی کامل رشته نیست .

سوال : درباره رتبه قابل قبول در دانشکده نفت آبادان چند است ؟
پاسخ به این سوال بنا به دلایلی ممکن نیست چرا که هر سال با توجه به شرایط تغییر کرده و مخصوصاً امسال که طرح بومی گزینی مطرح است اصلاً نمی توان به ان پاسخ داد اما فقط این نکته را مد نظر داشته باشید که رشته های ذکر شده به همین ترتیب رتبه های بهتری نیاز دارند

جمعیت دانشکده نفت ابادان
همانطور که ملاحظه کردید تنها چهار رشته کارشناسی در این دانشکده وجود دارد بنا بر این دارای جمعیت زیادی نمی باشد . که با رشته های کارشناسی ارشد معمولاًً از هفتصد و خورده ای تجاوز نمی کند . که می بینید جمعیت زیادی نیست این مسئله معایب و محاسنی دارد که می توان به آن اشاره کرد : از معایب آن می توان به تفاوت اساسی با سایر دانشگاه ها و در نتیجه تفاوت ساختاری آن در برخی موارد اشاره کرد و قوانینی که بعضاً متفاوت می باشد اشاره کردو از محاسن آن می توان به وجود جو دوستانه که به علت شناخت افراد زیاد بوجود می آید اشاره کرد .

_ شهر آبادان
متاسفانه شهر آبادان از نظر امکانات در سطح مطلوبی به سر نمی برد و شهر بسیار کوچک و محرومی حساب می شود که فاقد امکانات لازم می باشد . البته اگر تصمیم خود را گرفتید زیاد نگران نباشید چون شما به جز موارد خاصی از جمله تفریح نیازی به بیرون رفتن از دانشکده ندارید . اما به هر حال به این مسئله هم نمی توان بی تفاوت بود .

_ تسهیلات رفاهی
از لحاظ تسهیلات واقعاً برخی موارد برجسته وجود دارد از جمله این که در اینجا بر خلاف تمام دانشگاه های کشور شما نیازی به پرداخت مبلغی جهت دریافت خوابگاه و غذا ندارید که مطلب مهمی است .
در این دانشگاه با تعهدی که شما به دانشگاه می دهید چهار سال از امکانات دانشکده به طور رایگان استفاده می کنید و در ازای آن باید دو برابر این مدت یعنی هشت سال برای شرکت نفت خدمت کنید . پس شما با این تعهد شامل قانون استفاده از کمک هزینه ی ماهانه که به حساب شما ریخته می شود ، می شوید و همچنین در ابتدای ورود مزایایی از قبیل دریافت هدیه ورود (برای معدل های بالاتر از کف اعلام شده احتمالاً 19) ، گرمکن ورزشی و mp3 player ( یا واکمن) می شوید . نکته دیگر اینکه کتابهای درسی توسط خود دانشکده تامین می شود و شما نیازی به تهیه کتاب نخواهید داشت .
از دیگر امکانات می توان به خوابگاه های نسبتاً مناسب تر از سایر دانشگا ها از نظر تعداد نفرات اشاره کرد (البته خبری از سوییت و هر اتاق یک تلویزیون و این جور حرفا نیست )
_ زبان انگلیسی
در این دانشکده کتاب ها به زبان انگلیسی است و برخی از اساتید انگلیسی تدریس می کنند اما اگر به زبان انگلیسی مسلط نیستید اصلاً نگران نباشید چون هیچ مشکلی برای شما بوجود نخواهد آمد ! نگران نباشید .
و در یک کلام اگر می خواهید زبان را یاد بگیرید و اگر بخواهید تاکید می کنم اگر بخواهید این جا محیط خوبی خواهد بود !

_ وضعیت ظاهری
دانشکده از نظر ظاهری در محوطه اصلی خود قابل قبول است اما در قسمت های دیگر شاهد انجام طرح های عمرانی هستیم که سالهاست در حال انجام هستن و تازه دارن به یه جاهایی می رسن از جمله خوابگاه و استخر که تازه قراره مهر ماه افتتاح شن . خلاصه اینکه اگه اومدید انتظار یه محیط ایده آل رو نداشته باشید بهتر از دو سه سال گذشته شده اما هنوز ممکنه جا بخورید !

صحبت پایانی :
دوستان عزیز ما وظیفه خود دانستیم تا شرایطی که لازم است به اختصار برای شما بیان کنیم و شما را در انتخاب دانشکده نفت ابادان به عنوان رشته /شهر خود یاری کنیم . امیدواریم صحبت های ما راهگشای شما بوده باشد .
به خاطر داشته باشید وقتی شما بخواهید انتخابی را انجام دهید باید خوب تمام جوانب را بسنجید تا بعداً پشیمان نشوید . در انتخاب خود به مواردی چون علاقه مندی به رشته مورد نظر ، دوری از خانواده ، زندگی متفاوت خوابگاهی ، وضعیت شهر محل تحصیل و تحمل سختی های موجود توجه داشته باشید و بدانید که هیچ کس این موارد را نمی تواند برای شما تشخیص دهد و هیچ کس نمی تواند برای شما انتخاب موفقی بکند به جز شخص شما !
پس با توکل به خدا و ملاک قرار دادن شخصیت خود با تفکر اقدام به انتخاب رشته کنید ان شاالله که در بهترین موقعیت ممکن قرار گرفته و موفق شوید .  

[ سه شنبه 12 مرداد 1389 ] [ 07:36 ب.ظ ] [ تمام بچه های 86 ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به تمام بچه های
با صفای ورودی 86 دانشکده نفت آبادانه.
توی این وبلاگ هر موردی که مربوط
به 86 ای ها باشه یا دوست داشته باشیم که باشه یا هر چیزی که ما بچه های 86 دلمون بخواد ثبت می شه.
دوستان عزیز! هر کمکی از دستمان ساخته باشد دریغ نخواهیم کرد اما امکان ارسال جزوه درسی وجود ندارد.
استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلامانع می باشد .
آمار بازدید
?